Det blir fortsatt mulighet for lokal lagring av avløpsslam på bruksstedet i inntil ett år. Dermed har Norsk Vann og bransjen blitt hørt i arbeidet med de nye gjødselvare- og gjødselbruksforskriftene som ble vedtatt fredag.
-Vi er veldig glade for å ha blitt hørt på dette punktet, sier fagleder avløp i Norsk Vann, Arne Haarr. For slamprodusentene betyr det at de kan fordele utkjøringen av slam utover en lengre periode.
-Forslaget om å begrense adgangen til å lagre gjødselvarer mottatt utenfra, lokalt på bruksstedet i påvente av spredning, kunne ført til at avløpsrenseanlegg ikke ville ha noe sted å lagre avløpsslam utenom vekstsesong, og i verste fall måtte stenge sin drift, forklarer Haarr.
Departementene har tatt høringsuttalelsene til følge, og åpner for at gjødselvarer mottatt utenfra kan lagres på bruksstedet fram til påfølgende vekstsesong.
Luktplager
-Argumentet om luktplager ble også godt gjort rede for i innspillene våre, noe som også er hensyntatt og nevnt i departementets vurdering, sier Haarr.
Det er tatt inn et krav om at det ved plassering av gjødsel og gjødselvarer for lokal lagring på bruksstedet, skal legges vekt på topografi, vegetasjon og framherskende vindretning slik at avrenning og luktulempe begrenses. Dette er i tråd med bestemmelser som har vært gjeldende til nå.
For gjødselvarer med avløpsslam gjelder i tillegg § 23, om at forhold som kan føre til eventuelle luktproblemer og sjenanse for publikum, skal framgå av melding til kommunen. I tilfeller der luktulemper ved lagringen oppstår, kan kommunen følge opp slike forhold med hjemmel i folkehelseloven § 14. Etter departementenes vurdering vil dette være tilstrekkelig for å forebygge og håndtere helsemessige og forurensingsmessige ulemper ved lokal lagring av gjødsel på bruksstedet.
Ny registrering
En viktig endring i gjødselvareforskriften er at alle må registrere seg på nytt innen 1. mai 2025
Tidligere har det vært en registreringsordning for produkter, den er nå erstattet av en registreringsordning for virksomheter. Alle virksomheter som importerer eller utfører sentrale deler av produksjonen av gjødselvarer, må registrere seg. I tillegg skal enkelte omsetningsledd og råvareleverandører registrere seg. Skjema for registrering vil bli tilgjengelig tidlig i februar.
Som ventet innføres det en særlig grenseverdi for innhold av organiske miljøgifter i avløpsslam. Dette gjelder miljøgiftene DEHP, summen av PFOS og PFOS og PCB7, og er i tråd med tidligere kjente grenseverdier.
Lenker:
Gjødselbruksforskriften finner du her
Gjødselvareforsriften firnner du her
Se også oppslag og mer informasjon om gjødselvareforskriften hos Mattilsynet