Nyere slamavskillere forut for en renseløsning som infiltrasjon eller biologisk filter, er dimensjonerte etter de tidligere VA/Miljø-bladene, men vil i fortsettelsen bli dimensjonert etter Vannstandard. Se ID 5007: Dimensjonering. Bestemme totalt våtvolum i slamavskiller. Dette gir et relativt robust volum for slamlagring, tilpasset minimumsbestemmelsen i forurensningsforskriften med hhv. «ikke sjeldnere enn henholdsvis hvert andre og fjerde år» (forurensningsforskrift § 12-13 annet ledd).

Annerledes er det med minirenseanleggene. Her er det store variasjoner fra leverandør til leverandør. Her må derfor slamtømme-frekvensen tilpasses det enkelte anlegget for at alle typer minirenseanlegg skal kunne etableres. Første delen av forskriftsteksten må komme til anvendelse: «Slamavskillere… skal tømmes helt for slam etter behov». Riktignok er det viktig å påpeke at anlegget må tømmes som beskrevet i tømmeinstruksen, som for minirenseanlegg sjeldent medfører at anlegget tømmes «helt», slik forskriftsteksten beskriver.  

Det må kontrolleres at beregnet slamtømmeintervall ved største årlige slamproduksjon kan håndteres innenfor kommunens tømmeordning. Det betyr at dersom kommunen kun tømmer slam en gang i året, må det velges en anleggstype som ikke krever slamtømming oftere enn det.  
Dette innebærer at den som selger et renseanlegg må ha opplysninger om kommunens tømmeordning, slik at det kan velges et anlegg som passer. Den fagkyndige som bistår anleggseieren med søknad om utslipp, må påse at dette blir godt nok ivaretatt og dokumentert i søknaden.  

Se Vannstandard:  
ID 4910: Dimensjonering. Kontroll av tilstrekkelig slamlagringskapasitet for minirenseanlegg 
ID 5007: Dimensjonering. Bestemme totalt våtvolum i slamavskiller. 
Du kan også gjøre et søk på «dimensjonering» i fritekstsøket i Vannstandard, så får du opp alle relevante krav som handler om dimensjonering av mindre avløpsanlegg. 

Alle steder der avløpsvann blir stående kreves det rengjøring fra tid til annen. Pass derfor på at slamtømmeordningen gir rom for å tømme og rengjøre andre kummer enn slamavskillere og minirenseanlegg for slam ved behov, eksempelvis fordelingskummer, pumpekummer og kontrollkummer. 

Faktorer som påvirker tømmebehovet for minirenseanlegg: 

  • Spesifikk slamproduksjon 
  • Tilgjengelig slamlagringsvolum 
  • Belastning i antall pe som det aktuelle anlegget mottar 

Se Vannstandard for mer informasjon om de tre kulepunktene ovenfor. Henvisning finner du i tekstboksen ovenfor. 
Vær oppmerksom på at enkelte minirenseanlegg har liten slamlagringskapasitet og derfor trenger slamtømming flere ganger i året. For anlegg med teknisk godkjenning (TG) fra SINTEF, finnes informasjon om et anleggs slamlagringskapasitet i anleggets godkjenningsdokument. En vurdering av dette må innsendes i søknaden om utslippstillatelse. 

Vær også oppmerksom på at enkelte minirenseanlegg har behov for tømming på spesielle tidspunkter, dersom anlegget kun er i bruk i deler av sesongen. Eksempelvis kan det være at det er viktig at anlegget tømmes før sesongslutt, eller det kan være viktig at det ikke tømmes før sesongslutt. En stipulering av behov for slamtømming og særskilte behov ved sesong-belastning fremgår i teknisk godkjenning for det enkelte anlegget. Se Sintefcertification.no