Norsk Vann deltok på muntlig høring i Energi- og miljøkomiteen og Helse- og omsorgskomiteen om forslag til statsbudsjett for 2026.

Thomas Langeland Jørgensen, leder samfunnskontakt, og Ingun Tryland, fagleder drikkevann deltok på statsbudsjetthøring i Helse- og omsorgskomiteen.
Etter at regjeringen la frem sitt forslag til statsbudsjett 15. oktober, er det Stortinget som skal behandle og bli enige om et endelig budsjett. I den prosessen inviterer alle komiteene på Stortinget til muntlig og skriftlig høring på statsbudsjettet.
Helse- og omsorgskomiteen
I Helse- og omsorgskomiteen tok vi opp at vi mener Stortinget må be regjeringen om å ta et overordnet ansvar for nødvannsdistribusjon ved regionale eller nasjonale hendelser. Vi mener det bør omfatte etablering av depoter med utstyr og koordinering av ressurser og innsats.
Videre støttet vi at Mattilsynet skal få 6 millioner kroner for å få på plass et nytt og moderne rapporteringsverktøy for vannverkene som rapporterer til MATS. Dette er en sak vi har spilt inn i statsbudsjettarbeidet siden 2020. Endelig er vi hørt.
Samtidig mener vi at disse 6 mill. kr må komme inn som friske penger. Regjeringen har foreslått å ta midlene fra program for teknologiutvikling i vannbransjen, og da legge ned programmet. Dette er Norsk Vann i mot, og advarte Stortinget mot å ta dette grepet.
Program for teknologiutvikling har nå eksistert i 5 år, og ved å støtte utviklingsprosjekter i kommuner med 1/3 av kostnadene, har det bidratt til å sette i gang hele 56 prosjekter. Dette er prosjekter som gir ny kunnskap for en tryggere vannforsyning og som i lengden vil redusere gebyrene til abonnentene.
I høringen fikk vi også to oppfølgingsspørsmål fra henholdsvis Arbeiderpartiet og Fremskrittspartiet om drikkevannsberedskap i kommunene og om hvorfor vi mener program for teknologiutvikling er viktig.
Her kan du lese vårt skriftlige innspill til Helse- og omsorgskomiteen.
Energi- og miljøkomiteen
På høringen i Energi- og miljøkomiteen la vi vekt på at Stortinget må følge opp det regjeringen skriver i sitt forslag til statsbudsjett om at de vil vurdere grundig hvilket handlingsrom som finnes ved innføring av EUs reviderte avløpsdirektiv.
Her brukte vi eksemplet fra utredningen Menon Economics gjorde på vegne av KS for å vise hvilket handlingsrom som finnes ved å bruke ulike definisjoner av tettbebyggelse.
Samtidig la vi vekt på å be Stortinget følge opp regjeringens Nasjonale mål for vann og helse, hvor det første tiltaket i tverrsektoriell handlingsplan er å utarbeide tiltaksplaner for vann og avløp i tett dialog med kommunene, for å få på plass en prioriteringsmekanisme.

Vi støttet også regjeringens forslag om øke bevilgningene til statsforvalterne på avløpsområdet og videreføre bevilgningene til Miljødirektoratet for arbeid med helhetlig plan for Oslofjorden. Vi støttet også forslaget om å bevilge 71,4 millioner kroner som tilskudd til kommuner for planlegging og prosjektering av nitrogenrensing til Oslofjorden. Her pekte vi på at behovet for disse midlene strekker seg over flere år, og at en slik tilskuddsordning også må etableres for kyst- og fjordkommunene etterhvert som avløpsdirektivet blir del av norsk lov.
Også i Energi- og miljøkomiteen fikk vi oppfølgende spørsmål fra Senterpartiet og Arbeiderpartiet. Det handlet bl.a. om Grønn bok, og hvordan vi ser på potensialet for innsparing ved at staten jobber mer på tvers av sektorer. Med våre 11 departementer i vår bransje, støttet vi dette. Vi fikk også oppfølgende spørsmål om besparelsen ved utbygging av avløpsrenseanlegg veden annen definisjon av tettbebyggelse.
Her kan du lese vårt skriftlige innspill til Energi- og miljøkomiteen.
Kommunal- og forvaltningskomiteen
Til Kommunal- og forvaltningskomiteen har vi sendte inn skriftlig høringsinnspill som i stor grad handler om at staten i større grad må stimulere kommunene til mer samarbeid for å sikre bærekraftige kostnadseffektive løsninger og tilgang på nok arbeidskraft.
Vårt skriftlige innspill til denne komiteen kan du lese her.

