-«En av mine og organisasjonens viktigste oppgaver var å styrke Norsk Vanns posisjon og anerkjennelse som organisasjon. Det var avgjørende å få folk til å forstå betydningen av rent vann».

Einar Melheim
Einar Melheim var direktør i NORVAR/Norsk Vann i perioden 2003 til 2014. Han jobbet i Norsk Vann i mange år også etter at han ga seg som direktør.

Einar Melheim var direktør i NORVAR / Norsk Vann i perioden fra 2003 til 2014. Han kom fra stillingen som teknisk sjef i Ringsaker kommune, og jobbet tidligere som anleggsleder i entreprenørselskapet Selmer og som planlegger i Statens vegvesen. I Einars tid som direktør endret NORVAR navn til Norsk Vann, og det ble lagt ned betydelig innsats for å jobbe mer interessepolitisk.

-Vann og avløp er en samfunnskritisk infrastruktur som alle tar for gitt at fungerer til enhver tid. I denne sammenhengen var det også sentralt å få flere politikere til å lytte til utfordringene kommunene sto overfor, og å rette større oppmerksomhet mot behovet for økte investeringer i ledningsnettet.

Norsk Vann spilte i denne perioden også en sentral rolle i kompetanseutviklingen i bransjen, og det var nødvendig å videreutvikle sekretariatets oppgaver i takt med medlemmenes behov. Et annet viktig satsingsområde var å øke medlemsmassen i Norsk Vann. Mange nye kommuner ble medlemmer på begynnelsen av 2000-tallet.

Tydeligere stemme – fag og politikk

I 1990-årene trappet staten ned sin faglige aktivitet på VA-sektoren. Kommunene fryktet at denne nedprioriteringen ville gjøre VA-sektoren usynlig. En strategiprosess i NORVAR i 2001 konkluderte med at VA-verkene måtte opptre samlet og «arbeide for en optimal ansvarsfordeling, funksjonelle rammebetingelser og et tydelig regelverk». Det innebærer at vann og avløp ikke er bare fag, men også politikk på områdene helse, næring, miljø, osv. Årsmøtet fulgte opp ved å vedta en betydelig økning i kontingenten fra 2002 øremerket «interessearbeid».

Utover på 2000-tallet var det en økende forståelse blant medlemmene om betydningen av gode rammebetingelser. Det var full oppslutning på årsmøtene om økt satsing på interessearbeidet. Daværende assisterende direktør, Toril Hofshagen, og jeg jobbet iherdig inn mot politikerne på Stortinget over tid for å få de til å forstå viktigheten av rent vann og bedre ressurser og rammebetingelser til kommunene som skulle gjøre jobben.

Norsk Vann

-NORVAR var ikke et navn som ble gjenkjent utenfor medlemsmassen. Navneskiftet, sammen med ny grafisk profil, var nødvendig for å kommunisere godt med grupper utenfor bransjen. Dette var også en oppfølging av endringen organisasjonen gjorde med å begynne å jobbe mer interessepolitisk enn den hadde gjort tidligere.

Og en liten fun fact:

«Vi ble gjort kjent med at et firma ved navn Norsk Vann hadde gått konkurs. Da benyttet vi muligheten til å ta over det navnet».

Pek på verdien

-Det er viktig å videreføre arbeidet med å gjøre politikere og myndigheter bevisste på den avgjørende betydningen rent vann har for samfunnet.

Samtidig bør Norsk Vann fortsette å synliggjøre sin rolle og sitt arbeid overfor befolkningen, slik at flere får innsikt i verdien av en trygg og velfungerende vann- og avløpstjeneste.

Einar Melheim

Artikkelen ble publisert i siste nummer av Vannspeilet. Les flere artikler i nummeret som er viet Norsk vanns 40-årsjubileum.